Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybieranym systemem grzewczym do domów. Jest rozstrzygnięciem energooszczędnym a także wydajnym. Gwarantuje także duży komfort użytkownikom.

Montaż tego systemu polega na ułożeniu zgodnie z planem rur, które nagrzewając się, oddają ciepło do wnętrza. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciepło jest rozprowadzane równomiernie w całym pomieszczeniu. W sytuacji stosowania kaloryferów cyrkulacja powietrza jest znacznie gorsza i pomieszczenie dzieli się na strefy cieplejsze (przy kaloryferze) i chłodniejsze. Ogrzewanie podłogowe zagwarantujea więc komfort termiczny. W przypadku ogrzewania podłogowego stosuje się dwa rodzaje instalacji: wodną a także elektryczną. Charakteryzuje się także ogrzewanie podłogowe frezowane. Ten rodzaj ogrzewania jest instalowany dzięki wywierceniu rowków w posadzce i umieszczeniu w nich rur ogrzewania. Nie wymaga więc skuwania podłogi, a prace zajmują najwyżej kilka dni.
Jakie materiały stosować do ogrzewania podłogowego?
W sytuacji tego rodzaju ogrzewania kluczową rolę odgrywa przewodnictwo cieplne. Ciepło z rur musi przedostać się przez wylewkę i pokrycie podłogi do wnętrza. Ażeby zwiększyć wydajność działania systemu, czyli ograniczyć utratę ciepła pod drodze, trzeba używać materiały, które cechuje wysokie przewodnictwo cieplne. Właśnie z tego względu w montażu ogrzewania podłogowego stosuje się pianobeton, który wykazuje dużą izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Zalicza się do tak zwanych betonów lekkich, które mają małą gęstość. Inną jego dobrą właściwością jest wysoka ognioodporność, jest to więc materiał bezpieczny. Przed związaniem ma postać płynną, czyli posiada właściwości samopoziomujące. Bardzo dobrze wypełnia przestrzenie pośród rurami ogrzewania podłogowego. Charakteryzuje się też dużą wytrzymałością, w głównej mierze na ściskanie, co umożliwia zrezygnować ze stosowania podkładów styropianowych. Pianobeton bardzo szybko schnie, w zależności od warunków od 24 do 72 godzin, co skraca czas montażu. Podobnymi właściwościami cechują się wylewki anhydrytowe, które też mają postać płynną i są lżejsze od wylewki cementowej. A co bardzo ważne, świetnie przewodzą ciepło, zapewniając skuteczne ogrzewanie pomieszczeń za pomocą instalacji ogrzewania podłogowego.
Źródło: posadzka anhydrytowa.